14.NEDİR | NASIL YAPILIR? | LİKİT (02) Yüksek VG? Yüksek PG? Dengeli VG-PG? Sağlık?

• Konuyu başlatan CzeckBeFIRT 
  • Başlangıç tarihi

Sağlık için Yüksek VG mi, Yüksek PG mi, Her ikisi de mi?

• 100VG-0PG

Kullanılan: 6 8.5%
  • 90VG-10PG

Kullanılan: 4 5.6%
  • 80VG-20PG

Kullanılan: 11 15.5%
  • 70VG-30PG

Kullanılan: 17 23.9%
  • 60VG-40PG

Kullanılan: 19 26.8%
  • 50VG-50PG

Kullanılan: 11 15.5%
  • 40VG-60PG

Kullanılan: 0 0.0%
  • 30VG-70PG

Kullanılan: 1 1.4%
  • 20VG-80PG

Kullanılan: 2 2.8%
  • 0VG-100PG

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    71
CzeckBeFIRT

CzeckBeFIRT 

SBTV
Community
Neden Nbase? Hangi Nbase? (Aromasız, Sek Kullanım) konusuna yazmıştım,
Buraya da yazarak konuyu/tartışmayı başlatayım.

Benim kullanım tipim MTL, sek tüketiyorum.
80-20-12mg günde 3ml tüketirken
60-40-12mg günde 5ml tüketmeye başladım.
Acaba Nik* eşiğim mi yükseldi diye düşünerek
80-20-12mg denedim ve yine 3ml tükettim.
Bu noktadan hareketle kullandığım PG oranı arttıkça likit tüketimim artıyor sonucuna ulaştım. Ve yine buradan hareketle vücuda daha fazla madde aldığım için benim için 60-40-12 zararlıdır sonucuna ulaştım.
80-20-12 bana iyi ancak bir dahaki siparişimde 85-15-12mg, 85-15-15mg veya 85-15-18mg almayı düşünüyorum.

Elektronik sigara kullanırken benim için zevkten, tattan, lezzetten önemlisi sağlıktır.
Elektronik sigarayı hobi değil araç olarak görüyorum. Sigara içmemek için bir araç olarak görüyorum. Gerisi benim için pek mühim değil.
Bu aracı da olabildiğince sağlıklı olacak şekilde kullanmayı istiyorum.
Burada VG ve PG bileşenleri önemli birer faktör ve elbette aroma ve Nik* de önemli ancak yıllardır çözülememiş bir konu olarak -aromayı ve nikotini kenarda tutarak- sadece VG ve PG üzerine edindiğimiz bilgi ve tecrübeleri paylaşalım.

Bu konu altında yüksek oranlı VG, yüksek oranlı PG ve dengeli VG-PG tüketiminin hem sizdeki/bizdeki etkilerini paylaşalım hem de farklı kaynaklardan edindiğimiz/derlediğimiz bilgileri paylaşalım.

VG'nin PG'nin ısıtıldığında ortaya çıkardığı maddeler, hangi sıcaklıklarda ne kadar zararlı madde salınıyor gibi en temel noktalardan başlayarak tartışabilirsek veya bilgilerimizi paylaşabilirsek güzel olur diye düşünüyorum.

İyi forumlar diliyorum.
Buyrun efendim söz sizde/bizde/hepimizde.

Son düzenleme:
url

url 

SBTV
Moderatör
Pg dediğimiz malzeme gıda başta olmak üzere bir çok sektörde çözücü, taşıyıcı olarak kullanılır. Etil alkol gibi. Bir çok maddeyi burun kıvırmadan içerisinde çözebilir. Elektronik sigarada kullanımı da aroma ile vg arasında bağ kurabilmesidir. Zaten aroma verici tüm bileşenler belli oranlarda pg içerisine konuşur ve bize aroma diye satılır. Pg ile seyreltilmiş aroma sahtekârlığı ile karıştırılmamalıdır. Bu olması gereken bir işlemdir.
Biz de elektronik sigara likitlerimizi daha keyifli hale getirmek için bu aromalardan kullanıyoruz ve asıl ham maddemiz olan vg ile düzgün karışabilmesi için de fazladan pg ekliyoruz.
Buradan aromasız likit içiyorsak pg kullanmayabiliriz sonucu çıkabilir.
Sağlık boyutuna gelecek olursak, olabildiğince saflığı yüksek ham madde kullanmalı, ham maddeler içerisindeki ağır metal oranını minimum tutmalı, yabancı maddeleri anlamalı ve solunması durumunda oluşabilecek riskleri araştırmalıyız.
Araştırma yaparken de yanma ile bunarlaştırmayı birbirine karıştırmamalıyız. :D

Batu Khan

Batu Khan 

SBTV
Community
Chembase'de %100 PG düşünemiyorum ?

Edit. Ağırlıklı olarak Chembase kullandığım için, %80VG %20 PG boğaz vurumu olarak sağlam geliyor ki, 3-5 çekimde boğazı kapatarak nefes almayı zorlaştırıyor, beyne oksijen gitmiyor ve Nik* oranına bağlı olarak birnevi kafa güzel oluyor :D
%90/%10 çekim olarak gayet rahat ve gerçekten güzel ama pek kesmiyor. %100 VG daha denemedim. :)

Son düzenleme:
yossarian

yossarian 

SBTV
Community

Edit. Ağırlıklı olarak Chembase kullandığım için, %80VG %20 PG boğaz vurumu olarak sağlam geliyor ki, 3-5 çekimde boğazı kapatarak nefes almayı zorlaştırıyor, beyne oksijen gitmiyor ve Nik* oranına bağlı olarak birnevi kafa güzel oluyor :D
%90/%10 çekim olarak gayet rahat ve gerçekten güzel ama pek kesmiyor. %100 VG daha denemedim. :)
Basf deneme o zaman.:)

Pleasewait

Pleasewait 

SBTV
Moderatör
B

Bende Chem kullanıyorum 60/40 oranında mtl içimde 12mg Nik* li tüketiyorum. Ama beni gene kesmiyor. DL'de ise 9mg Nik* li tüketiyorum. Günde mtlde 7ml likit tüketiyorum. Dlde 10ml likit gidiyor. Önceden Premium likitlere alıştığım için normalde 50/50 oranında kullanıyorum. Ama şu anda evyap olduğu için 60/40 kullanıyorum. Kendimce idare ediyorum. Herkese afiyet şeker bal olsun. Saygılarımla...

Batu Khan

Batu Khan 

SBTV
Community
B
Bende Chem kullanıyorum 60/40 oranında mtl içimde 12mg Nik* li tüketiyorum. Ama beni gene kesmiyor. DL'de ise 9mg Nik* li tüketiyorum. Günde mtlde 7ml likit tüketiyorum. Dlde 10ml likit gidiyor. Önceden Premium likitlere alıştığım için normalde 50/50 oranında kullanıyorum. Ama şu anda evyap olduğu için 60/40 kullanıyorum. Kendimce idare ediyorum. Herkese afiyet şeker bal olsun. Saygılarımla...
Maşallah, 9mg Nik* ile 10ml kullanmanız normal, ben 6mg ile en az 4 tank dolduruyorum gün içinde. Ben kendimi 90/10'a alıştırdığımdan 80/20 tükettiğim anda kafa güzelleşiyor. 70/30 chembase bana bir değişik geldi pek tüketilebilirliği yok gibi, birdaha denemem lazım. Sizde çekim aralığı nasıl? Ben bir yapışmada 6 veya 7 çekmeden bırakmıyorum. :)

Floydiian

Floydiian

SBTV
Community
Sek Nbase kullanımında 90VG-10PG 9mg oranını kullanıyorum. Aromalı evyaplar içinse 70VG-30PG 9mg oranını kullanıyorum.
Sağlık açısından PG ve VG’ye nazaran aroma oranlarına daha dikkat edilmeli diye düşünüyorum.

driptip

driptip

SBTV
Nation
50/50. VG-PG-Nic. Mer..k kullanıyorum. Bir dönem sivilce sorunu hasıl oldu. Garip gelebilir ama pg oranını yukarı çekince ciddi oranda azaldı :) Yüksek VG nin sivilce yaptığına şahit oldum. Uzun zamandır. 50/50 ile devam ediyorum.

Eticon

Eticon

SBTV
Community
Alerjim yok, bu benim açımdan güzel:) 80/20 nbase kullanırım genelde.sözgelimi %20 aroma ekleyince 64/36 olur evyap likitim bu değer beni üzmez. Yaz aylarında 90/10 da kullanmışlığım vardır

Narcos

Narcos

SBTV
Nation
50/50 tercih ediyorum genellikle.
Hatta 70 PG’ye de çıktığım oluyor.
Sebebi ise yüksek VG benim cildimi ciddi ölçüde yağlandırıyor. Sivilce problemi olan arkadaşların öncelikle bu olayı doğru analiz etmesi lazım. Mesela sivilce alerjik bir reaksiyon değildir bu sebeple PG alerjisine bağlanmamalıdır. Küçük kırmızı noktalar, döküntüler vs buna bağlanabilir.

KeaSH07

KeaSH07 

SBTV
Council
Moderatör
70-30 12 mg chemnovatic nbase alıp içerisine %10 +,- aroma ekleyerek tüketirim
Suan net hesabını yapmadım yaklaşık
10 mg nic, 60-40 aroma cok olursa 55-45 oranlarla chemnovatic mtl içimde seviyorum

Nasreddin Hoca

Nasreddin Hoca 

SBTV
Community
Pg alerjisi olmayan için vg/pg oranının hiçbir önemi yok.

Yeterki 1 tane olsa bile sigara içilmesin.

Velevki pg vg oranı değiştirilerek 5 kat zarar azaltılıp arttırılsın. Yine de önemi yok.

Nasreddin Hoca

Nasreddin Hoca 

SBTV
Community
Alerjim yok, bu benim açımdan güzel:) 80/20 nbase kullanırım genelde.sözgelimi %20 aroma ekleyince 64/36 olur evyap likitim bu değer beni üzmez. Yaz aylarında 90/10 da kullanmışlığım vardır
Hocam yaz aylarında pg daha iyi olmazmı? Buhar arttıkça yazın daha fazla bunaltacak gibi.

oXelight

oXelight 

SBTV
Nation
Bu noktadan hareketle kullandığım PG oranı arttıkça likit tüketimim artıyor sonucuna ulaştım
Tahminimce yüksek pg nin akışkanlığı dolayısıyla vg ye istinaden aynı ateşlemede coile daha fazla ve hızlı likit ulaşımı durumu söz konusu olup daha fazla likit buhar oluyor, tüketimde artıyor diye düşünüyorum.

Psikoloğunuz

Psikoloğunuz

SBTV
Community
Bir sorum olacak. Aynı aroma ve Nik* oranına sahip iki likit düşünelim. Yüksek pg olan likit aroma olarak düşük pgli likite göre daha önde olur mu acaba?

elebasi7102

elebasi7102

SBTV
Community
Mtl olarak 80-20 yada 70-30 civarı 9 mg günde 3-4 ml tüketiyorum. Geçen ilk kez basf-chem ikilisini denedim boğazım pert oldu. 1 hafta sıkıntı yaşadım. Sonra Merck-Merck yaparak durumu düzelttim. Basf kullananları gerçekten merak ediyorum nasıl tüketiyorlar. Bende mi sorun var. Birde bioPG çıkmış kullanan varmı acaba?

Üst Alt